Trio of Wins for Exeter B


Three wins have seen Exeter B reach second place in Division 1. The team of Sue Colwill & Mark Trebble, Vicky Prouse & Sam Lees and Hannah Oxley & Jamie Roberton beat Ringswell A 9-0, although with four rubbers going to a deciding third end Ringswell were unlucky not to salvage a point.  Just two days later the same Exeter B side faced Cranford, beating them 6-3, Sue and Mark were the only unbeaten pair in this match.   Exeter B’s next opponents were Sidmouth A who they beat 5-4, but it was the Sidmouth pair of Ruth Scrivens & John Carter who shone on the night winning all three of their rubbers.

In Division 2a, St Leonards C celebrated their first win of the season beating Ringswell C 6-3 although Ringswell unfortunately had to concede two games due to an injury.  Elaine Nicholson & Rami Yedidi were unbeaten for St Leonards.   The St Leonards B team of Jill McCord & Tim Wardale, Astrid Janssens & Andy Rowe and Kay Brewer & Leo Robbins beat Ringswell C 9-0 although the Ringswell duo of Nicky Latham & Phil Matthews were unlucky not to score for Ringswell,  pushing all the St Leonards pairs to a third end.

Otter Vale showed why they are top of the table in Division 2b when the team of Heather Rake & Brian Deem, Teresa Simic & Ray Puttick & Su Cotton & David Lloyd beat their B team 9-0.  Hannah & John Down led the way for Chulmleigh with an unbeaten display when their team beat Sidmouth B 5-4. The other Chulmleigh pairs of Hannah Hernon & Matt Older and Karen Parrish & Adrian Bourner each picked up a point.

The Clyst Vale A team of Ann Bromage & Nigel German, Jennie Edwards & James Allum and Lucy Ferrier & Dan Cordey have beaten Clyst Vale B 8-1 and St Leonards E 6-3 with Ann & Nigel being unbeaten in both matches.  Clyst Vale B’s point came from Irene Newcombe & Patrick Cordey. Honiton beat Axminster 6-3 with Helena Williams & Roger Tucker winning three points, Janet Ingram & Ethan Leach, two and Sue Caller & Matt Durrant, one.

Results

Division 1
Exeter B 9 Ringswell A 0
Exeter B 6 Cranford 3
Exeter B 5 Sidmouth A 4

Division 2a
Ringswell C 3 St Leonards C 6
Ringswell C 0 St Leonards B 9

Division 2b
Otter Vale A 9 Otter Vale B 0
Chulmleigh 5 Sidmouth B 4

Division 3a
Honiton 6 Axminster 3
Clyst Vale B 1 Clyst Vale A 8
Clyst Vale A 6 St Leonards E 3
 




Andy Rowe
Last Modified 2017-12-3