Annual Tournament - Levels Event

Mens Singles A

Year Winner Runner-up
2013-2014 Jamie Roberton Mark Trebble
2012-2013 Jamie Roberton Simon Brassington
2011-2012 Mark Trebble Russell Walker
2010-2011 Mark Trebble Sam Lees
2009-2010 Dan Harris Mark Trebble
2008-2009 Mark Trebble Jamie Roberton
2007-2008 Alistair Jones Mark Trebble
2006-2007 Alistair Jones Ben Watkins
2005-2006 Alistair Jones Mark Trebble
2004-2005 Alistair Jones Mark Trebble
2003-2004 Mark Trebble Alistair Jones
2002-2003 Alistair Jones Mark Trebble
2001-2002 Alistair Jones Mark Trebble
2000-2001 Mark Trebble Alistair Jones
1999-2000 Alistair Jones Dan Harris
1998-1999 Alistair Jones David Westmorland
1997-1998 Alistair Jones Andrew Ewings
1996-1997 Alistair Jones John Carter
1995-1996 Alistair Jones Kelvin Edwards
1994-1995 Kelvin Edwards Jerry Hollis
1993-1994 Alistair Jones Jerry Hollis
1992-1993 Alistair Jones Jerry Hollis

Mens Singles B

Year Winner Runner-up
2010-2011 Geoff Littler Tim Wardale
2006-2007 Alex Lane
2005-2006 Owen Diment Chris Bowker
2004-2005 Owen Diment Chris Bowker
2002-2003 Sean Crossman Tim Goode
2001-2002 Jason Pearman David Spencer
2000-2001 Jason Pearman David Spencer
1999-2000 Mark Newson Hal White
1998-1999 Mark Newson Owen Webb
1997-1998 Simon Husband John Enderson
1996-1997 Simon Ewings John Enderson
1995-1996 Rob Gallin Graham Ewings
1994-1995 Dan Harris Chris Rushton
1993-1994 Mark Newson Tony Parker
1992-1993 Simon Heusen Stuart Davies

Ladies Singles A

Year Winner Runner-up
2013-2014 Sarah Preece Leanne Debenham
2012-2013 Vicky Prouse Lauren Theedom
2011-2012 Leanne Debenham Vicky Prouse
2010-2011 Hannah Preece Hannah Manfield
2008-2009 Sarah Preece Hannah Preece
2007-2008 Charlotte Hawkins Alice Feesey
2006-2007 Charlotte Hawkins
2005-2006 Julia Williams Charlotte Hawkins
2004-2005 Julia Williams Claire Hannah
2003-2004 Julia Williams Sue Banks
2002-2003 Julia Williams Sarah Vincent
2001-2002 Julia Williams Julie Tiao
2000-2001 Julia Williams Louise Dann
1998-1999 Tanya Crook Helen MacMullen
1997-1998 Helen MacMullen Nicola Hayes
1996-1997 Helen MacMullen Julie Tiao
1995-1996 Julia Williams Karina Neilsen
1994-1995 Claire Chatfield Helen MacMullen
1993-1994 Sarah Boston Anne Harris
1992-1993 Jo Walker Anne Harris

Ladies Singles B

Year Winner Runner-up
1994-1995 Lisa Maskell Debbie Stewart
1993-1994 Di Brooker Julie Willis
1992-1993 Teresa Simic Julie Willis

Mixed Doubles A

Year Winner Runner-up
2013-2014 Betty Blair and Jamie Roberton Suzanne Owens and Sam Owens
2012-2013 Claire Hannah and Jamie Roberton Nikita Smethurst and Mark Trebble
2011-2012 Betty Blair and Mark Trebble Helen Merrett and Russell Walker
2010-2011 Sarah Findel-Hawkins and Dan Harris Claire Hannah and Jamie Roberton
2009-2010 Suzanne Owens and Dan Harris Julia Williams and Mark Trebble
2008-2009 Alice Feesey and Mark Trebble Claire Hannah and Matthew Corby
2007-2008 Sarah-Findel-Hawkins and Mark Trebble Leanne Debenham and Ian Kirby
2006-2007 Gina Sawyer and Vernon Smeed Claire Hannah and Tom Rowley
2005-2006 Caroline Simpson and Kelvin Edwards Julia Williams and Mark Trebble
2004-2005 Julia Williams and Dan Harris Louise Dann and Kelvin Edwards
2003-2004 Caroline Simpson and Kelvin Edwards Zo-Dee Ledger and Mark Trebble
2002-2003 Karen Major and Mark Trebble Sarah Findel-Hawkins and Tim Willis
2001-2002 Karen Major and Mark Trebble Julia Williams and Mitch McBain
2000-2001 Sue Louis-Lane and Tim Willis Karen Major and Alistair Jones
1999-2000 Sue Louis-Lane and Darren Ware Kathy Smith and Kelvin Edwards
1998-1999 Karen Major and Alistair Jones Sue Louis-Lane and Darren Ware
1997-1998 Louise Cox and Kelvin Edwards Carol Counter and Jerry Hollis
1996-1997 Louise Cox and Kelvin Edwards Ruth Lovell and Jerry Hollis
1995-1996 Louise Cox and Kelvin Edwards Sarah Boston and Eliott Coups
1994-1995 Louise Cox and Kelvin Edwards Sarah Boston and Lyn Jones
1993-1994 Sandra Symons and Alistair Jones Sarah Boston and Elliot Coups
1992-1993 Sandra Symons and Alistair Jones Liz Gillespie and Darren Ware

Mixed Doubles B

Year Winner Runner-up
2008-2009 Sue Caller and Ben Boyland Kerry Tobiasen and Andy Rowe
2007-2008 Sue Banks and Richard Townsend Jess Hand and Guy Sweetman
2006-2007 Louise Jenkins and Andy Taylor Di Brooker and John Gubbin
2005-2006 Louise Jenkins and Andy Rowe Helena Williams and Ben Boyland
2004-2005 Di Brooker and John Gubbin Louise Jenkins and Andy Rowe
2003-2004 Helen George and David Spencer Kay Brewer and Rob Vosper
2002-2003 Debbie Stewart and James Stewart Di Brooker and David Spencer
2001-2002 Trish Gardener and Darren Winsor Di Brooker and Richard McFarlane
2000-2001 Karen Wilcox and Vernon Smeed Pam Rice and Rob Vosper
1999-2000 Teresa Simic and Andy Cleal Rachel Skidmore and Mike Clarke
1998-1999 Kay Brewer and John Edwards Rose Mycock and Andy Hall
1997-1998 Jane Wakley and Andy Cleal Alison McFarlane and Kevin Perryman
1996-1997 Di Brooker and Simon Husband Margaret Townsend and Brian Deem
1995-1996 Margaret Townsend and Brian Deem Betty Willey and Kevin Perryman
1994-1995 Sarah Burgoyne and Mark Trebble Christy Cruft and Malcolm Dodd
1993-1994 Kathy Wicks and Chris Bird Jenny Briscoe and Andy Hall
1992-1993 Di Shelley and Malcolm Dodd Linda Luscombe and Mark Gold

Ladies Doubles A

Year Winner Runner-up
2013-2014 Nikita Smethurst and Leanne Debenham Sandra Lear and Lisa Stevens
2012-2013 Nikita Smethurst and Lisa Stevens Vicky Prouse and Suzanne Owens
2011-2012 Helen Merrett and Sue Colwill Julia Melling and Suzanne Owens
2010-2011 Suzanne Owens and Sue Colwill Rowan Despard and Nikita Smethurst
2009-2010 Sandra Lear and Janine Chidgey Sue Colwill and Gina Sawyer
2008-2009 Claire Hannah and Alice Feesey Sue Colwill and Jackie Soffe
2007-2008 Julia Williams and Zo-Dee Ledger Alice Feesey and Sarah Findel-Hawkins
2006-2007 Julia Williams and Zo-Dee Ledger Claire Hannah and Sarah Findel-Hawkins
2005-2006 Julia Williams and Zo-Dee Ledger Rachel Skidmore and Sandra Lear
2004-2005 Julia Williams and Zo-Dee Ledger Sue Louis-Lane and Nikita Smethurst
2003-2004 Julia Williams and Zo-Dee Ledger Rachel Skidmore and Sandra Symons
2002-2003 Julia Williams and Zo-Dee Ledger Lisa Vosper and Suzanne Owens
2001-2002 Julia Williams and Zo-Dee Ledger Sarah Findel-Hawkins and Sandra Symons
2000-2001 Sue Louis-Lane and Karen Major Julia Williams and Zo-Dee Ledger
1999-2000 Zo-Dee Ledger and Sarah Gooding Kathy Smith and Clare Parker
1998-1999 Sarah Boston and Karen Major Zo-Dee Ledger and Rachel Skidmore
1997-1998 Sarah Boston and Nicola Hayes Karen Russell and Lisa McManus
1996-1997 Lisa McManus and Suzanne Owens Louise Cox and Ruth Lovell
1995-1996 Sarah Boston and Kathy Wicks Lisa McManus and Julia Williams
1994-1995 Louise Cox and Ruth Lovell Lisa McManus and Julia Williams
1993-1994 Sandra Symons and Ruth Lovell Sarah Boston and Kathy Wicks
1992-1993 Sandra Symons and Liz Gillespie Karen Artingstall and Jo Walker

Ladies Doubles B

Year Winner Runner-up
2004-2005 Betty Willey and Helen Couch Louise Jenkins and Sarah Crompton
2001-2002 Helen George and Debbie Stewart Kay Brewer and Rose Mycock
2000-2001 Sue Banks and Alison Pickford Jacqui Parker and Samantha Bolt
1999-2000 Teresa Simic and Anne Drury Margaret Townsend and Heather Rake
1998-1999 Sue Banks and Alison Pickford Sharon Hawkins and Jenny Tower
1997-1998 Lisa Maskell and Kara Bridgeman Jane Rooke and Anne Jones
1996-1997 Pam Rice and Maria Snell Alison Hall and Sally Haydon
1995-1996 Claire Gresham and Jill Sargent Helen Simmons and Betty Willey
1994-1995 Anne Drury and Teresa Simic Suzanne Owens and Pam Rice
1993-1994 Di Brooker and Jane Rooke Mo Martin and Anne Ward
1992-1993 Sally Holmes and Julie Willis Sheila Brock and Jane Pearce

Mens Doubles A

Year Winner Runner-up
2013-2014 Zac Phillips and Jamie Roberton Mark Trebble and Dan Harris
2012-2013 Mark Trebble and Dan Harris Sam Owens and Simon Brassington
2011-2012 Mark Trebble and Dan Harris Gareth Pearse and Jamie Samuel
2010-2011 Mark Trebble and Dan Harris Richard Lane and Ben Lane
2009-2010 Mark Trebble and Dan Harris Tom Rowley and Ollie Crichton
2008-2009 Mark Trebble and Dan Harris Vernon Smeed and Kevin Cobbledick
2007-2008 Mark Trebble and Dan Harris John Carter and Nigel Artingstall
2006-2007 John Carter and Nigel Artingstall Tom Rowley and David Williams
2005-2006 Kelvin Edwards and Alistair Jones John Carter and Nigel Artingstall
2004-2005 Mark Trebble and Dan Harris Kelvin Edwards and Alistair Jones
2003-2004 Kelvin Edwards and Alistair Jones Mark Trebble and Dan Harris
2002-2003 Kelvin Edwards and Alistair Jones Mark Trebble and Dan Harris
2001-2002 Kelvin Edwards and Alistair Jones Dan Harris and Tim Willis
2000-2001 Kelvin Edwards and Dave Westmorland Mark Trebble and Tim Willis
1999-2000 Kelvin Edwards and Darren Ware Simon Heusen and Chris Bird
1998-1999 Alistair Jones and Tim Willis Kelvin Edwards and Andrew Ewings
1997-1998 Kelvin Edwards and Darren Ware Alistair Jones and Lyn Jones
1996-1997 Kelvin Edwards and Darren Ware Alistair Jones and Lyn Jones
1995-1996 Kelvin Edwards and Darren Ware Alistair Jones and Lyn Jones
1994-1995 Alistair Jones and Lyn Jones Jerry Hollis and Iain Pye
1993-1994 Alistair Jones and Lyn Jones Jamie Feesey and Darren Ware
1992-1993 Alistair Jones and Lyn Jones John Carter and Paul Carter

Mens Doubles B

Year Winner Runner-up
2010-2011 Geoff Littler and Ben Boyland Tim Wardale and Charles Wardale
2009-2010 Richard Townsend and Tim Wardale Paul Owens and Sam Owens
2008-2009 Richard Townsend and Tim Wardale Nathan Scase and Matthew Brassington
2007-2008 Darren Russell and Alistair Banks Paul Carter and Ben Boyland
2006-2007 Richard Townsend and Tim Wardale Chris Bowker and Andy Mann
2005-2006 David Lindop and Ben Boyland Paul Carter and Graham Baker
2004-2005 Andy Rowe and John Gubbin Chris Bowker and Andy Taylor
2003-2004 Ed Moffat and Paul Owens Brian Deem and Andy Cleal
2002-2003 Andy Rowe and Adrian Tear Mark Newson and Allister Brimble
2001-2002 Leo Robbins and Darren Winsor Andy Rowe and Adrian Tear
2000-2001 Brian Deem and Andy Cleal Leo Robbins and Darren Winsor
1999-2000 Brian Deem and Andy Cleal Rob Vosper and Paul Haydon
1998-1999 Mike Clarke and Adrian Tear Mark Newson and Darren Winsor
1997-1998 Simon Husband and Martyn Sargent John Edwards and Alan Willey
1996-1997 Simon Ewings and Graham Ewings Tony Parker and Tim Nelson
1995-1996 Terry Jeal and Graham Ewings Richard Martin and Mike Parnell
1994-1995 Nick Masson and Tony Parker Richard Martin and Robert Vosper
1993-1994 Mike Clarke and Duncan Jarvis Richard Martin and David Marrison
1992-1993 Ian Aplin and Clive Innes Richard Martin and David Marrison


Mens Singles A Plate

Year Winner Runner-up
2013-2014 Geoff Littler Sam Owens
2012-2013 Geoff Littler Vernon Smeed
2011-2012 Ben Boyland Ryan Parker-Bowker
2010-2011 Simon Brassington Jamie Roberton
2009-2010 Tim Goode Nathan Scase
2008-2009 Tom Bass Vernon Smeed
2007-2008 Dominic Trewin Guy Sweetman
2006-2007 John Carter Tim Goode
2005-2006 Tom Rowley Ben Watkins
2004-2005 David Spencer Brendon Caylor
2003-2004 David Lindop Keith Partridge
2002-2003 Chris Bird Simon Heusen
2001-2002 Rob Gallin Brendon Caylor
2000-2001 Mitch McBain Ian Butt
1999-2000 Mark Trebble Mitch McBain
1998-1999 Mark Trebble Tom Kuhn
1997-1998 Dan Harris Chris Bird
1996-1997 Andrew Ewings Simon Vanderwalt
1995-1996 Stuart Davies Simon Vanderwalt
1994-1995 Mark Trebble Steve Rice
1993-1994 Ian Drew Paul Carter
1992-1993 Andrew Ewings Jamie Feesey

Mens Singles B Plate

Year Winner Runner-up
1992-1993 Tony Parker Robin Lomas

Ladies Singles A Plate

Year Winner Runner-up

Ladies Singles B Plate

Year Winner Runner-up

Mixed Doubles A Plate

Year Winner Runner-up
2013-2014 Nikita Smethurst and Joe Davies Louise Gubbin and Tim Wardale
2012-2013 Lisa Stevens and Joe Davies Sue Banks and Adrian Midmer
2011-2012 Anne White and Adrian Midmer Sue Banks and Phil Nicholls
2010-2011 Rowan Despard and Darren Frisby Sue Colwill and Kevin Cobbledick
2009-2010 Sue Colwill and Kevin Cobbledick Gina Sawyer and Chris Bird
2008-2009 Gina Sawyer and Dan Harris Anne White and Mark Newson
2007-2008 Julia Williams and Terry Parker Claire Gresham and Darren Winsor
2006-2007 Kay Brewer and Nigel Adams Jane Aplin and John Carter
2005-2006 Sue Banks and Darren Peterson Jane Aplin and Mark Newson
2004-2005 Helen George and Vernon Smeed
2003-2004 Sandra Symons and Alistair Jones Sue Banks and Chris Bird
2002-2003 Lisa Vosper and Chris Bird Rachel Skidmore and Mike Clarke
2001-2002 Zo-Dee Ledger and Gary Bourner Suzanne Owens and Jerry Hollis
2000-2001 Julia Williams and Terry Parker Kara Bridgeman and Simon Heusen
1999-2000 Louise Dart and Steve Rice Zo-Dee Ledger and Graham White
1998-1999 Zo-Dee Ledger and Matthew Bennett Rachel Skidmore and Mike Clarke
1997-1998 Debbie Luff and Simon Findel-Hawkins Pam Rice and Ian Drew
1996-1997 Karen Russell and Chris Bird Lisa Maskell and John Carter
1995-1996 Pam Rice and Ian Drew Rachel Skidmore and Mike Clarke
1994-1995 Karen Russell and Chris Bird Joy Simpson and Andrew Ewings
1993-1994 Karen Russell and Jerry Hollis Virginia Mills and Doug Boddy
1992-1993 Lisa Brockenshire and John Carter Jo Walker and Andrew Ewings

Mixed Doubles B Plate

Year Winner Runner-up
2007-2008 Kerry Tobiason and Andy Rowe Karen Silcox and Chris Bowker
2004-2005 Kalie Dowling and David Spencer
2003-2004 Di Brooker and Keith Partridge Jane Aplin and John Gubbin
2000-2001 Di Brooker and Richard McFarlane Debbie Stewart and David Spencer
1999-2000 Di Brooker and Vernon Smeed Janice Newson and Mark Newson
1998-1999 Kathryn Frankish and Owen Webb Ruth McClelland and Rob Vosper
1997-1998 Di Brooker and Simon Husband Sally Haydon and Paul Haydon
1996-1997 Kay Brewer and Hal White Sue Roberts and Tony Parker
1995-1996 Di Shelley and Malcolm Dodd Sally Haydon and Andy Hall
1994-1995 Di Brooker and Duncan Jarvis Sally Copleston and Tony Parker
1993-1994 Linda Luscombe and Mark Gold Julie Willis and Andrew Sugden
1992-1993 Ann Bromage and Dave Marrison Christy Cruft and Gary Whalley

Ladies Doubles A Plate

Year Winner Runner-up
2011-2012 Sue Banks and Kay Brewer Sharon May and Vicky Prouse
2009-2010 Anne White and Rachel Irish
2008-2009 Anne White and Gina Sawyer Sue Banks and Kay Brewer
2007-2008 Claire Gresham and Charlotte Hawkins Louise Dann and Becky Bailey
2006-2007 Gina Sawyer and Charlotte Hawkins Kay Brewer and Sue Banks
2005-2006 Suzanne Owens and Louise Jenkins Marie Hunkin and Jane Aplin
2004-2005 Louise Dann and Clare Parker
2003-2004 Louise Dann and Kay Brewer Pam Rice and Karen Silcox
2002-2003 Louise Dann and Kay Brewer Sarah Vincent and Sue Banks
2000-2001 Anne Jones and Rachel Skidmore Kay Brewer and Rose Mycock
1999-2000 Di Brooker and Rachel Skidmore Louise Dart and Becky Bailey
1996-1997 Di Shelley and Di Brooker Janice Denning and Julie Tiao
1995-1996 Rachel Skidmore and Claire Chatfield Virginia Mills and Karen Russell
1994-1995 Di Brooker and Jane Rooke Linda Luscombe and Nicola Robinson
1993-1994 Lynda Beer and Suzanne Owens Mary Brassey and Julie Willis
1992-1993 Virginia Mills and Clare Parker Debbie Butt and Louise Cox

Ladies Doubles B Plate

Year Winner Runner-up
1994-1995 Anne Ward and Carol Elstub Jo Skinner and Debbie Stewart
1992-1993 Judith Cooper and Val Sutton Pam Rice and Maria Snell

Mens Doubles A Plate

Year Winner Runner-up
2013-2014 Sam Lees and Geoff Littler Joe Davies and Vernon Smeed
2012-2013 Ben Boyland and Sunam Uddin Joe Davies and Vernon Smeed
2011-2012 John Carter and Chris Bird Luke Oxley and Ben Boyland
2010-2011 Luke Oxley and Vernon Smeed Adrian Midmer and Andy Taylor
2009-2010 Simon Heusen and Chris Bird Ben Boyland and Andy Taylor
2008-2009 James Bell and Tom Bass Adrian Midmer and Ed Moffatt
2007-2008 Alex Lane and Richard Lane James Bell and Tom Bass
2006-2007 Andy Taylor and Mark Newson Vernon Smeed and Ben Watkins
2005-2006 Darren Peterson and Jerry Hollis Jamie Feesey and Ben Watkins
2004-2005 David Spencer and Mark Sharratt Chris Bird and Vernon Smeed
2003-2004 David Spencer and James Brown Chris Harris and Rob Vosper
2002-2003 Jamie Turnbull and James Brown Paul Haydon and Rob Vosper
2001-2002 Mark Trebble and Terry Parker Ben Findel-Hawkins and Jonathan Lewis
2000-2001 Chris Bird and Simon Heusen Jamie Feesey and Terry Parker
1999-2000 Mark Trebble and James Stewart Graham White and Mitch McBain
1998-1999 John Carter and Paul Carter Dan Harris and David Westmorland
1997-1998 Jerry Hollis and Chris Constantinou Simon Heusen and Stuart Davies
1996-1997 Graham Baker and Nigel Artingstall Paul Owens and Stuart Davies
1995-1996 Paul Owens and Adrian Midmer Paul Carter and Stuart Davies
1994-1995 Chris Bird and Darren Ware Simon Heusen and Stuart Davies
1993-1994 Chris Bird and Iain Pye Ian Drew and Andrew Ewings
1992-1993 Robert Arnold and Alan Gray Nigel Adams and Simon Heusen

Mens Doubles B Plate

Year Winner Runner-up
2008-2009 Mark Newson and Zac Phillips Darren Russell and Alistair Banks
2007-2008 Roger Carpenter and Bernard Langlois Tim Wardale and Richard Townsend
2004-2005 David Lindop and Richard Townsend Andrew Mann and Stephen Pritchard
2003-2004 Richard Burn and Steve Spencer Andy Rowe and Adrian Tear
1998-1999 Paul Haydon and Rob Vosper Tom Price and Andy Rowe
1993-1994 Mark Gold and Dave Lewis David Bradbury and Matthew Taylor

Competition History